2012/12/11

Luca-napi varázslatok III.

És akkor az utolsó rész. :D



Boszorkányok éjszakája
Amellett, hogy Luca napján magához vonzhatja a szerencsét, a boldogságot, a néphit úgy tudja, ilyenkor mindenki mágikus erők birtokosává válik, melyek segítségével megjósolhatja többek közt a jövő év időjárását. Erre szolgál a Luca-naptár, mely szerint december 13-tól karácsonyig eltelő 12 nap pontosan tükrözi, milyen idő lesz a következő esztendő megfelelő hónapjaiban. Január időjárása ugyanolyan lesz, mint magáé a Luca-napé, februárban a december 14-eihez hasonló idő várható, és így tovább.
A Luca-napon szerzett varázserővel a boszorkányokat, ártó szellemeket is leleplezhetik – legalábbis az ősi babonák szerint. December 13-án kezdték el faragni a kerek, háromlábú Luca-széket, s karácsonyig minden nap csak egy kicsit dolgozhattak rajta tovább (innen a szólásmondás: „olyan lassan halad ez a munka, mint a Luca-széke…”). Ha szenteste az éjféli misén felállt valaki az elkészült székre, megláthatta a templomban összegyűltek közt a boszorkány(oka)t…
Luca napján állítólag amúgy is szabadon garázdálkodtak az éjszaka lényei: koboldok, manók, szellemek, boszorkányok. Hogy ne tegyenek kárt a termésben, a jószágokban, őseink mágikus úton védekeztek ellenük, például fokhagymafüzért akasztottak e napon az ólak, istállók ajtaja fölé. Tilos volt e napon mosni, szárítani, fonni és általában női munkát végezni, különösen varrni. Ha valaki mégis varrt, abból nagy baj származhatott, mert „Fekete Luca” ezért úgy büntette, hogy „bevarrta a tyúkok fenekét” – azaz a következő évben nem tojtak.
Ám a legizgalmasabb rítusok igazából napszállt után következtek. Luca napjának éjszakáján a legenda szerint összecsap a két Luca, a fekete és a fehér… Küzdelmüket jelmezbe öltözött fiatal lányok játszották el, amely mindig úgy ért véget, hogy – természetesen -  a „Fényes Luca” legyőzte az „Éj Lucáját”. Ez azt jelentette, hogy az élet, a termékenység, a tavasz ismételten diadalt aratott az éjszaka, a halál, a téli zimankó felett…
TIPP: A boldogsághoz a szerencse, a biztonság, az anyagi jólét is hozzátartozik. Egy szelíd varázslattal segíthet abban, hogy a következő évben a siker, a bőség se kerüljön el: egy fémpénzt süssön bele egy süteménybe, amely tartalmazzon fahéjat, narancshéjat, szegfűszeget és vaníliát (mindegyik a szerencsét jelképezi). Luca napja estéjén egy gyertya fényénél fogyassza el a süteményt, a pénzérmét pedig egy kis zsákocskában hordja magánál egészen karácsony estéig (december 25-ig). Ezen az estén ajándékozza el az érmét valakinek, akit szeret, vagy akinek szüksége van rá… A hagyomány szerint „Fehér Luca”, aki az önzetlenség istennője is, a következő évben mintegy viszonzásul szerencsével, sikerekkel látja el az anyagiak terén…

És még egy „bónusz” boldogságvarázslat: ha van kedve, készíthet úgynevezett Luca-ékszert. Egy zöld mécsest vagy gyertyát állítson Luca napjának estéjén az asztalára, gyújtsa meg, és érintse meg lágyan a gyertya testét egy magyal- vagy fagyöngyággal, melyeken jól láthatók a sárga és piros bogyók. Míg ég a láng, fűzzön fel 12 bogyót egy zsinórra, s ezt karkötőként vagy nyakláncként viselje karácsonyig! Ha van kedve, tovább is hordhatja kis „varázsékszerét”, de – az ősi rítus szerint – ha karácsonykor leveszi és a karácsonyfa ágára akasztja, az angyalok elhozzák az ön számára a boldogságot…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése